5 przykładów kultowych mebli popularnych w PRL-u. Dzisiejsze salony inspirowane ówczesnymi latami
Myśląc o mieszkaniach z okresu PRL-u, można sobie wyobrazić jeden obraz. Wszystkie wnętrza wyglądały bowiem bardzo podobnie. Wyposażone były w ten sam rodzaj mebli. Na ścianach wisiały orientalne dywany, a sufit ozdabiał szklany żyrandol. Czas komunizmu wielu osobom może kojarzyć się z szarością i tandetą. Jednak to wtedy powstały meble tak bardzo pożądane sześćdziesiąt lat później. W dzisiejszych magazynach wnętrzarskich nie brakuje inspiracji z drugiej połowy XX wieku. Zachęcamy do lektury, w której przedstawimy 5 kultowych mebli popularnych w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i sposoby ich aranżacji we współczesnym salonie.
Za co kochamy meble z okresu PRL-u?
Nie ma wątpliwości, że w dzisiejszym świecie żyje nam się prościej niż w powojennej Polsce. Ta prostota jest cechą charakterystyczną XXI wieku. Chcemy łatwo, szybko i tanio. Urządzając w ten sposób mieszkanie, musimy się pogodzić z faktem, że nasze meble są często niższej jakości. W odróżnieniu od tych, które powstały w ubiegłym stuleciu. Z tego powodu wiele osób decyduje się na renowacje starych mebli znalezionych na pchlim targu lub przekazanych im przez rodzinę. Meble okresu PRL-u cechuje wytrzymałość i funkcjonalność. Ich pożądanie przez nas wynika również z klasycznego i prostego designu, dzięki któremu są tak ponadczasowe. Jeśli do tego dodamy ziarno sentymentu, otrzymamy produkt wyjątkowy i z „duszą”. Nic więc dziwnego, że Polacy tak kochają meble powstałe w okresie Polski Ludowej.
Pięć kultowych mebli PRL-u
W okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej projekty mebli tworzyło wielu wybitnych architektów. Nie bez powodu do dnia dzisiejszego ich twórczość jest odwzorowywana przez stolarzy i designerów. My natomiast pragniemy wnieść klimat lat 60. i 70. XX wieku do naszych mieszkań. Przedstawiamy więc inspirujące przykłady ponadczasowych mebli ubiegłego stulecia.
Meblościanka Kowalskich
Problemem powojennego meblarstwa stało się stworzenie praktycznych mebli do małych mieszkań, nierzadko zamieszkiwanych przez czterech i więcej członków rodziny. Aby znaleźć najlepsze rozwiązanie, Zjednoczony Przemysł Wnętrzarski zorganizował w 1961 roku konkurs. Doprowadził on do rewolucji na polskim rynku. Od lat 70. i 80. w każdej rodzinie zaczęły królować meblościanki. Ich funkcjonalność przejawia się w adapterach, czyli wysuwanych blatach i rozkładanych łóżkach. Charakteryzujące się prostokątną obudową z litego drewna i sklejki meble segmentowe przetrwały do dzisiaj, w unowocześnionej formie.
Ciekawostka: to właśnie od twórców popularnej meblościanki, Bogusławy i Czesława Kowalskich, zaczęto powszechnie używać nazwiska „Kowalscy” w odniesieniu do typowej, polskiej rodziny.
Grzybek, czyli krzesło
Krzesło typu 200-190, projektu Rajmunda Teofila Hałasa, stało się ikoną polskiego designu. Mebel łączy w sobie prostotę, minimalizm i ekstrawagancję. Uniwersalność przedmiotu pozwala dopasować go do wielu stylów wnętrzarskich. Sprawdzi się zarówno w klasycznych salonach, jak i tych nowoczesnych, loftowych. Krzesło potocznie zwane „grzybkiem” jest produkowane do dzisiaj. Doczekaliśmy się nawet jego wersji w postaci hokera.
Patyczak, czyli stolik
Określenie „patyczak” można użyć także w stosunku do innych mebli okresu PRL-u, które stoją na smukłych i drewnianych nóżkach. Często nazywane są tak stoliki kawowe o unikatowym kształcie listka. Niezwykle są minimalistyczne, dzięki czemu wciąż cieszą się ogromną popularnością. Świetnie współgrają z fotelem, tzw. liskiem, równie uwielbianym od pokoleń.
Jamnik, czyli komoda
Zarówno w unowocześnionej formie, jak i starym klasycznym wydaniu, komoda „jamnik” pożądana jest przez niejedną osobę kochającą styl mid-century modern. Pokryta książkami, żywymi kwiatami i postawionymi na niej dużymi obrazami tworzy niesamowitą atmosferę. Nierzadko taki wystrój można spotkać na instagramowych zdjęciach znanych blogerek i celebrytek.
Lisek, czyli fotel
Jednym z najliczniej produkowanych mebli okresu PRL-u jest fotel „lisek”. Założeniem fotela typu 300-190 autorstwa Henryka Lisa było stworzenie skromnych i funkcjonalnych mebli, dostępnych dla klasy pracującej. Można powiedzieć, że „lisek” to dziecko projektu 366 Józefa Chierowskiego. Ciekawy i wyjątkowy wygląd obu przedmiotów sprawia, że salony wyposażone w te meble wyróżniają się oryginalnym stylem. Fotel 366 stworzony pod koniec lat 50. XX wieku spotkać można obecnie w wielu kawiarniach. Z uwagi na wznowienie jego produkcji w ostatnich latach, aktualnie jest dostępny w ofercie sklepów meblarskich.
Gdzie dzisiaj dostaniemy kultowe meble z okresu PRL-u?
Warto postawić sobie pytanie: kupić nowe czy odnowić stare? Renowacja mebli wymaga od nas przede wszystkim wiele pracy wraz z poświęceniem wolnego czasu. Dodatkowo zakup samych mebli jest bardzo kosztowny. Często oferty sprzedaży klasycznych przedmiotów wyposażenia wnętrz okresu PRL-u znaleźć można na grupach lokalnych. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy na strychu naszych dziadków nie kurzą się słynne meble. Tańszym rozwiązaniem jest zakup nowych przedmiotów, wykonanych na podstawie oryginalnych projektów. Patenty wielu architektów zostały odsprzedane. Dzięki temu nie musimy się martwić niewielką ilością mebli z tego okresu dostępnych na rynku wtórnym.
Jak bardzo podobał Ci się ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę by ocenić
Nie ma jeszcze ocen, bądź pierwszy!
Zostaw odpowiedź