Salon urządzony w stylu lat 80. – szybki powrót do poprzedniej epoki
Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach wszyscy podczas remontów swoich wnętrz decydują się urządzenie ich w stylu nowoczesnym. Opinia taka krąży z tego względu, że jest on obecnie najczęściej wybierany. Warto jednak wiedzieć, że istnieje wiele innych, równie ciekawych sposobów na stylizowanie pomieszczeń. Dowiedz się, na jakie rozwiązania musisz się zdecydować, jeśli planujesz urządzić swój salon w stylu lat 80. Zapewnij sobie domowy wehikuł czasu do poprzedniej epoki!
Czym charakteryzuje się styl lat 80. w urządzaniu wnętrz?
Nie ma jednej, konkretnej definicji dekoratorskiego stylu lat 80. Jest kilka elementów, które spotykane są we wszystkich wnętrzach urządzonych w tym stylu, jednak mimo to jest duża dowolność, jeśli chodzi o wybór dodatków czy ozdób. Jest to ogromnym plusem, dzięki któremu styl lat 80. może sprawdzić się w każdym wnętrzu – niezależnie, czy jego właścicielem jest miłośnik minimalizmu, czy może eleganckiego przesytu. Każdy może dowolnie przebierać między możliwymi rozwiązaniami, przez co styl ten ma wiele oblicz i może być różnie definiowany przez każdego z nas. I to jest jedna z jego podstawowych cech charakterystycznych: istnieje określona ścieżka dekorowania i urządzania, która jednak ma wiele odnóg, czyli wariantów do wyboru, co daje niekończące się możliwości.
Jak został zapoczątkowany styl lat 80.?
Jak sama nazwa wskazuje, styl lat 80. zapoczątkowany został właśnie w tym okresie poprzedniego wieku. Wyróżniało go umiłowanie do plastiku, weluru i pastelowych kolorów. Przejawiał się nie tylko w inaczej urządzanych wnętrzach, ale także – w modzie. Ludzie zaczęli chodzić w marmurkowych dżinsach, kobiety chętnie zakładały rajstopy z tzw. lycry [czyt.: lajkry], młodzież nosiła spodnie, długością sięgające kostek lub specjalnie je podwijała. Część z opisanych elementów powróciła do mody – i podobne zjawisko zauważamy w przypadku urządzania wnętrz.
Salon urządzony w stylu lat 80. – na jakie kolory postawić?
Każdy styl dekoratorski rządzi się swoimi prawami. W przypadku salonu urządzanego w stylu lat 80. niezwykle istotne jest zwrócenie uwagi na to, jakie kolory mebli zostaną wybrane. Jest to bowiem jeden z ważniejszych elementów, który ma wpływ na odbiór całego wnętrza.
Styl lat 80. definiowany jest przez kilka podstawowych barw. Są to m.in.:
- chętnie wybierane pastele: róż, błękit, delikatna żółć – co ciekawe, kolory te nie muszą być stosowane osobno. Fajnie sprawdzi się zastosowanie ich wszystkich jednocześnie w konkretnym wnętrzu – na różnych meblach salonowych;
- czerwień – kolor ten w salonie w stylu lat 80. sprawdzi się idealnie. Warto jedynie pamiętać, że odcień, na który się decydujemy, powinien być nieco przygaszony. Zrezygnujmy z krwistej, ognistej czerwieni, ponieważ w tym przypadku nie zda ona egzaminu. Szczególnie ciekawie będzie prezentować się sofa w tym kolorze, która ożywi cały salon i sprawi, że wyda się on niezwykle przytulny;
- brąz – barwa, która często kojarzona jest z nudnymi, wręcz smutno wyglądającymi meblami końcówki poprzedniego wieku. W rzeczywistości jednak może ona wyglądać niezwykle elegancko i najprościej mówiąc – ładnie. Wystarczy wiedzieć, gdzie dokładnie ją wykorzystać. W tym celu najlepiej zdecydować się na stół lub stolik kawowy z tym odcieniu. Będzie to jednocześnie fajnie wyglądające, jak i funkcjonalne.
Jakie materiały powinny królować w salonie urządzonym w stylu lat 80.?
Salon urządzony w stylu lat 80. będzie miał swój urok, jeśli zadbamy m.in. o wykorzystanie odpowiednich materiałów. W naszym pokoju dziennym powinien zagościć przede wszystkim welur, który może znaleźć się na sofie, fotelu czy krzesłach, ale także na różnego rodzaju dodatkach: poduszkach czy zasłonach. Co więcej, ważne jest też wykorzystanie drewna. W tym przypadku warto postawić na drewniany stolik kawowy (który dzięki temu spełni także warunek przedstawiony we wcześniejszym punkcie – będzie brązowy), a także drewnianą zabudowę, jak np. szafka pod telewizor, biblioteczka czy wiszące półki ścienne.
Ciekawostka
W latach 80. bardzo popularny był plastik, przez co często był on wykorzystywany podczas tworzenia elementów garderoby, jak sandały czy mebli, np. krzeseł. Obecnie jednak społeczeństwo stara się zużywać jak najmniej tego tworzywa, ponieważ negatywnie wpływa on na środowisko. Radzimy więc zrezygnować z plastiku i wybrać naturalne, bardziej ekologiczne materiały, jak np. wspomniane już drewno.
Kształty mebli w salonie w stylu lat 80.
Salon urządzony w stylu lat 80. charakteryzuje się wykorzystaniem geometrycznych kształtów. Mogę one przejawiać się np. w przypadku stolików kawowych, a także wiszących szafek czy półek. Często również oparcia krzeseł lub foteli przybierają różne, niecodzienne kształty i formy.
Czymś, co charakteryzuje salon urządzony w stylu lat 80., jest wybór mebli segmentowanych. Są one chętnie kupowane nie tylko ze względu na ich wygląd, ale także dzięki ich funkcjonalności. Zapewniają bowiem znacznie więcej przestrzeni do siedzenia, a jednocześnie są mniej problematyczne, jeśli chodzi o ich ustawność. Zamiast jednej, dużej sofy możemy bowiem kupić np. dwie mniejsze, które łatwiej ulokować w nieustawnym salonie.
Jak bardzo podobał Ci się ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę by ocenić
Nie ma jeszcze ocen, bądź pierwszy!
Zostaw odpowiedź