Dziecięcy kącik zabaw na antresoli w salonie – jak go urządzić, aby był bezpieczny dla malucha?

Każdy kochający rodzic jest w stanie zrobić wszystko dla swoich dzieci. Wymyślają oni swoim pociechom coraz to nowe zabawy, aby te czuły się szczęśliwe i radosne. Opiekunowie coraz częściej decydują się na stworzenie na antresoli w salonie dziecięcego kącika zabaw. Dowiedz się, czy jest to funkcjonalne, a przede wszystkim bezpieczne dla malucha rozwiązanie?

Antresola – wielofunkcyjne „przedłużenie” salonu

Antresola to udogodnienie, na które decyduje się coraz większa liczba osób. Stanowi ona dodatkową przestrzeń użytkową, która pozwala zaoszczędzić znaczną ilość miejsca w pokoju dziennym. Wykorzystywana jest jako sypialnia – zwłaszcza w małych kawalerkach, miejsce do relaksu, kącik czytelniczy, a także coraz częściej jako dziecięcy kącik zabaw.

Ostatni z przedstawionych wariantów budzi niemałe kontrowersje. Niektórzy pomysł ten uważają za niezwykle dobrą opcją, inny natomiast są stanowczymi przeciwnikami.

Dziecięcy kącik zabaw na antresoli – czy jest to dobry pomysł?

Kącik zabaw dla malucha to miejsce, które powinno być przeznaczone tylko dla dziecka. Pociecha powinna czuć się w nim swobodnie, aby móc się bawić, ale nie tylko – również rozwijać.

Zrozumiała jest obawa rodziców i opiekunów o bezpieczeństwo ich pociech. Jednak jeśli zadbają oni o odpowiednie wykonanie oraz zabezpieczenie antresoli

O co zadbać podczas planowania kącika zabaw dla malucha na antresoli w salonie?

Decydując się na stworzenie maluchowi kącika zabaw na antresoli w salonie, należy mieć na uwadze kilka podstawowych kwestii. Odnoszą się one z jednej strony do bezpieczeństwa dziecka, z drugiej natomiast do funkcjonalności opisywanej przestrzeni.

Po pierwsze: odpowiednio zabezpiecz antresolę

Aby antresola z dziecięcym kącikiem zabaw była bezpieczna dla malucha, trzeba zadbać przede wszystkim o jej odpowiednie zabezpieczenie. W tym celu zamiast zwykłych barierek, przez które dziecko niefortunnie mogłoby wypaść, lepiej zainwestować w inny rodzaj asekuracji. Często wybieraną opcją jest montaż specjalnych, gęsto tkanych siatek ochronnych. Ich splot powinien być na tyle duży, aby nie zmieściła się w niej ani główka, ani nóżki dziecka.

Po drugie: zapewnij maluchowi bezpieczne wejście na antresolę z kącikiem zabaw

Podobnymi kryteriami powinniśmy się kierować podczas wyboru schodów, prowadzących na antresolę z dziecięcym kącikiem zabaw. Pojedynczy stopień powinien być dość szeroki, aby nie było ryzyka, że noga się z niego zsunie. Co więcej, schody nie powinny być zbyt strome – jest to ważne zarówno w przypadku dzieci, jak i ich opiekunów, którzy z pewnością nierzadko będą spędzać czas ze swoimi pociechami na antresoli w salonie.

Po trzecie: umieść w kąciku zabaw na antresoli wszystkie niezbędne rzeczy

Dziecięcy kącik zabaw na antresoli w salonie powinien zostać odpowiednio zaopatrzony. To znaczy, że rodzice powinni zadbać o umieszczenie w nim wszystkich ulubionych zabawek dziecka. Ograniczy to konieczność jego częstego schodzenia z antresoli w celu dobrania poszczególnych przedmiotów.

Nie można zapominać również o pudełkach, w których zabawki powinny być przechowywane. Od małego warto uczyć dzieci, że po skończonej zabawie trzeba wszystko posprzątać. Zbuduje to w nich przydatny w dorosłym życiu nawyk, który z kolei pozwoli na utrzymanie porządku wokół siebie.

Oprócz zabawek na antresoli może znaleźć się też wygodny fotel, miękkie poduszki, koc i kilka ulubionych książek – zarówno tych dziecka, jak i rodzica. Dzięki temu możliwe będzie wspólne spędzanie czasu, które jednoczy dwa pokolenia i buduje między nimi niezwykle ważną więź.

Po czwarte: niektórych przedmiotów staraj się unikać w kąciku zabaw dla malucha „na wysokości”

Wspomnieliśmy już o tym, że w dziecięcym kąciku zabaw na antresoli w salonie powinny znaleźć się ulubione zabawki malucha. Rodzic, decydując o tym, co dokładnie tam umieścić, powinien zwrócić szczególną uwagę na to, czy wszystkie przedmioty są bezpieczne dla malucha. Nie mogą to być rzeczy ostro zakończone, zbyt małe, które dzieci często biorą do buzi, ani zbyt ciężkie. Ostatnie z wymienionych zabawek mogłyby zagrażać dziecku w momencie, gdy chciałoby ono zejść z antresoli. Za ciężki przedmiot mógłby pociągnąć pociechę ze sobą.

O czym pamiętać podczas użytkowania kącika zabaw na antresoli w salonie?

Kącik zabaw na antresoli w salonie może być dla dziecka domowym placem zabaw. Aby jednak gwarantował frajdę, a jednocześnie bezpieczeństwo, rodzic musi stosować się kilku najważniejszych zasad. Przede wszystkim nie powinien zostawiać pociechy na antresoli bez nadzoru innego dorosłego. Ponadto, tego rodzaju kąciki zabaw są przeznaczone dla dzieci potrafiących chodzić – nie tylko po płaskiej powierzchni, ale przede wszystkim po schodach. 

Odpowiednio zabezpieczona pod kątem technicznym antresola to kolejny punkt, sprawiający, że jest ona odpowiednia dla dzieci. Bez tego rodzice nie powinni ryzykować udostępnianiem podsufitowej przestrzeni dla swoich maluchów. Ich bezpieczeństwo powinno być bowiem priorytetem rodzica, o który należy zadbać w pierwszej kolejności.

Zapisz się

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe

gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Jak bardzo podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena: / 5. Liczba ocen:

Nie ma jeszcze ocen, bądź pierwszy!

Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zmieścić dużo wyposażenia w małym salonie?
Jak pomieścić dużo wyposażenia w małym salonie? 5 trików, o których wcześniej nie pomyślałeś!

Zamknij