Mały salon w kawalerce – jak go urządzić, aby pełnił jednocześnie funkcje pokoju dziennego i sypialni?

Niewielkie mieszkania są przez niektórych kochane, przez innych natomiast – znienawidzone. Ci, którzy są zwolennikami małych przestrzeni, swoje upodobania argumentują faktem, iż sprzątanie nie zabiera dużo czasu. Pozostali natomiast ubolewają, że nie mogą pomieścić tam wszystkiego, co by chcieli. Przychodzimy więc z pomocą i przedstawiamy krótki poradnik na temat tego, jak urządzić mały salon w kawalerce, aby spełniał wszystkie najważniejsze funkcje. Zapraszamy!

Fenomen małego mieszkania zwanego kawalerką

Niektórzy z nas nie wyobrażają sobie mieszkać w kawalerce. Jest tak zwłaszcza w przypadku osób, które całe życie wychowywały się w domu lub dużym mieszkaniu – czyli w miejscu, w którym każdy z domowników miał „swój kąt”. Ci, którzy decydują się jednak na wprowadzenie do niewielkiego mieszkanka, nie traktują tego zawsze jako czegoś mało praktycznego i uciążliwego. Jeśli nie mają dzieci ani partnera – niewielki salon w kawalerce, służący jednocześnie jako sypialnia, w zupełności im wystarcza. Problem pojawić może się w momencie, gdy decydują się oni na zaproszenie gości. Trzeba wówczas ich odpowiednio przywitać i zapewnić komfortowe miejsce do siedzenia. Niekiedy jednak sposób urządzenia danego mieszkania jest na tyle niemądry, że przestrzeni tej rzeczywiście brakuje. Warto więc wiedzieć, że już na etapie planowania docelowego wyglądu kawalerki powinniśmy przewidzieć każdą ewentualność i wszystko wykonać tak, aby możliwie jak najbardziej ułatwiało życie w konkretnym miejscu.

Meble, które muszą się znaleźć w kawalerce

Istnieje zestaw wyposażenia, które musi znaleźć się w każdym mieszkaniu. Bez niego normalne funkcjonowanie w danym miejscu nie byłoby możliwe – wymagałoby bowiem dużo czasu i energii, aby znaleźć jakieś alternatywy. Do niezbędnego wyposażenia kawalerki należą:

  • łóżko, służące jednocześnie jako miejsce do popołudniowego odpoczynku, jak i nocnego snu. Bez niego nie da się funkcjonować, dlatego w małym salonie w kawalerce trzeba wygospodarować dla niego przestrzeń;
  • stół z krzesłami – niektórzy stwierdzą, że nie jest to wcale element niezbędny, że jest ważny, ale bez niego również można żyć. To prawda, jednak gdzie w takim razie spożywać wszystkie posiłki. Na łóżku czy „w powietrzu”? Takie rozwiązania na pewno nie będą dobre dla naszego kręgosłupa;
  • szafki kuchenne – nie musi ich być bardzo dużo. Wystarczy bowiem kilka, ale pojemnych szafek, w których zmieścimy podstawowe kuchenne wyposażenie, takie jak: garnki, patelnie, kubki, talerze czy sztućce;
  • podstawowe sprzęty RTV/AGD: lodówka, pralka, kuchenka, piekarnik (co prawda nie jest on niezbędny, ale z pewnością znacznie ułatwia przygotowywanie potraw)
  • szafa na ubrania – jeden z podstawowych elementów wyposażenia, który umożliwia zachowanie względnego porządku i ładu.

Co jest ważne podczas urządzania małego salonu w kawalerce?

Właściciele niewielkich mieszkań muszą pamiętać, aby podczas ich wyposażania kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Urządzenie małego salonu w kawalerce wymaga bowiem dokładnego przemyślenia, na czym dokładnie należy się skupić. Poniżej przedstawiamy kwestie, na które warto zwrócić uwagę.

Do małego salonu w kawalerce należy kupować tylko niezbędne rzeczy 

Właściciele domów lub sporych mieszkań są o tyle w komfortowej sytuacji, że bez problemu mogą zakupić do swoich wnętrz ozdobny fotel lub kolejny stolik kawowy, na który decydują się nie ze względu na jego wartość użytkową, tylko wizualną. W przypadku osób urządzających swój niewielki salon w kawalerce, jest to utrudnione zadanie. Muszą oni bowiem zdecydować się jedynie na te meble, które rzeczywiście okażą się przydatne.

Łóżko w niedużym salonie w kawalerce powinno być składane

Ważne jest, aby podczas wybierania i kupowania łóżka pamiętać, że w kawalerce nasza sypialnia jest jednocześnie pokojem dziennym. Oznacza to więc, że wszystko, co wykonujemy w ciągu dnia, będzie „kręciło się” m.in. wokół naszego miejsca do wypoczynku. Jeśli odwiedzą nas goście, również miejscem przesiadywania będzie łóżko. Istotne jest więc, aby kupić takie, które ma opcję składania. Do takiego rodzaju zaliczamy np. sofę, którą można rozłożyć na noc, a w ciągu dnia złożyć. Dzięki temu zdobędziemy dodatkowe, komfortowe miejsce do spędzania czasu z przyjaciółmi.

Do małego salonu w kawalerce wybierz odpowiedni stół…

…czyli najlepiej taki, który ma opcję składania. I to nie tylko w płaszczyźnie prawo-lewo, ale także, a może nawet przede wszystkim, w płaszczyźnie góra-dół. Opcja taka umożliwia podniesienie stołu na czas spożywania posiłków, a w celu wypicia popołudniowej kawy – można go złożyć i mieć niewielki stolik kawowy. 

Mały salon w kawalerce z pojemną szafą

Przy wyborze szafy do niedużego salonu w kawalerce należy pamiętać o tym, że nie powinna być ona zbyt duża. Warto, aby była pojemna, ale jednocześnie, żeby nie zajmowała całej wolnej przestrzeni. W tym celu lepiej zdecydować się na taką, która jest wysoka, ale niezbyt szeroka, ani głęboka. Dzięki temu zdobędziemy dużo miejsca do przechowywania, nie tracąc jednocześnie powierzchni samego pokoju. 

Zapisz się

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe

gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Jak bardzo podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena: 1 / 5. Liczba ocen: 1

Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jaką wybrać sofę do dużego salonu?
Najmodniejsze sofy i kanapy do dużego salonu – sprawdź TOP 11 modeli na najbliższy sezon!

Zamknij