Salon w duchu eco-life – jakie meble wybrać do salonu z motywem natury?

Od pewnego czasu ekologia i natura są nam bardzo bliskie. My, jako społeczeństwo, bierzemy na swoje barki kwestię ich ochrony, a jednocześnie próbujemy jak najbardziej się do nich zbliżyć. W tym celu często nawet podczas urządzania wnętrz kierujemy się elementami przyrody. Jakie meble sprawdzą się więc w salonie urządzonym w duchu eco-life? Sprawdź propozycje mebli z motywem natury!

Jakie meble muszą znaleźć się w salonie urządzonym w duchu eco-life?

Urządzanie wnętrz, w tym m.in. salonów w duchu eco-life, jest ostatnio bardzo popularne. Mimo to nadal nie wszyscy wiedzą, na czym dokładnie ten styl dekoratorski – o ile można go tak nazwać – polega. Pomieszczenia wykańczane przy wykorzystaniu motywu natury, mają kilka cech charakterystycznych. Są to m.in.:

  • lekkość mebli;
  • jasna kolorystyka; 
  • delikatne dodatki;
  • duża ilość kwiatów i roślin.

Jeśli chodzi o meble, które powinny się znaleźć w takim salonie – nie ma ściśle określonej reguły. Wszystko zależy od wielkości pokoju dziennego, a także Twoich indywidualnych potrzeb. Naszym zdaniem jednak powinna znaleźć się tam wygodna sofa, duży fotel, a także stolik kawowy. Bez tego bowiem nie będzie możliwy wygodny odpoczynek. 

Surowiec, z którego wykonane są meble z motywem przyrody

Meble pasujące do salonu w duchu eco-life muszą być przede wszystkim, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, lekkie i delikatne. Nie mogą przytłoczyć wnętrza, ponieważ wówczas nie moglibyśmy znaleźć w nich powiązania z naturą. Najlepszym materiałem będzie więc drewno. Surowiec ten, choć dość drogi, z pewnością wart jest swojej ceny. Drewniane meble są bowiem nie tylko ładne, ale też funkcjonalne i bardzo trwałe. Warto jednak przed rozpoczęciem ich użytkowania zadbać o to, aby zostały zaimpregnowane. W przeciwnym razie drewno może ulec odbarwieniu pod wpływem temperatury (np. przez stawianie gorących kubków) lub rozlanych cieczy. Taka ochrona zagwarantuje więc meblom dłuższe „życie”.

Ciekawą alternatywą dla drewna są meble rattanowe, które również pasują do motywu natury. Te jednak częściej traktowane są jako zabudowa ogrodowa, dlatego nie każdy będzie chętny do zastosowania tego rozwiązania. 

Kolorystyka salonu utrzymanego w motywie natury

Salon urządzany w duchu eco-life powinien cechować się jasnymi, delikatnymi kolorami. Mogą się one znaleźć m.in. na ścianach, ale nie tylko. Równie dobrze sprawdzą się w przypadku mebli. Stolik kawowy, komoda czy półki powinny więc przybrać barwę bieli czy beżu. Łóżko natomiast i fotel, a dokładniej materiały ich obić, mogą być w delikatne, nienachalne (np. roślinne) wzory. Wyjątkiem jest np. fotel wiklinowy, który powinien zachować swój naturalny kolor.

Drugą opcją, nieco skrajną, jest zastosowanie kilku elementów w odcieniach znacznie ciemniejszych – zgniłej zieleni, brudnego brązu czy wypłowiałej czerni. Niektórzy mogą teraz czuć się zagubieni, ponieważ jest to czymś całkowicie odmiennym od tego, co pisaliśmy wcześniej. Jednak te trzy kolory również kojarzone są z przyrodą – zieleń i brąz to barwy drzewa, czerń z kolei to ziemia.

Dodatki do salonu w duchu eco-life

Wiemy już, co jest ważne podczas urządzania salonu, w którym króluje motyw natury. Nie należy o tym zapominać również podczas wyboru dodatków. Te bowiem wyglądem powinny być zbliżone do wystroju całego danego wnętrza. Mogą to być:

  • zdjęcia, na których dominuje przyroda – świetnie sprawdzą się tutaj nasze własne fotografie z różnych, mniejszych lub większych, wyjazdów i podróży. Będzie to nie tylko fajna dekoracja, ale również element przypominający o miłych chwilach;
  • plakaty z motywem roślin – ta propozycja również jest niezwykle ciekawą opcją. Kolorystyka takich plakatów powinna współgrać z pozostałymi elementami w pomieszczeniu. Jeśli jednak jesteś osobą, która lubi czasami wprowadzić nieco odmienności do klasycznych wnętrz – nie musisz na siłę się powstrzymywać. Wystarczy, że dokonasz przemyślanego wyboru, który w pewien sposób będzie współgrał z całością, a zadowalający efekt będzie gwarantowany;
  • łapacze snów – ten element dekoracji sprawdzi się w przypadku osób, które lubią styl boho. Łapacze snów są bowiem swego rodzaju, charakterystyczną dla tego stylu, „zawieszką” o szczególnym kształcie i wyglądzie. Ich wielkość może być różna, a decyzja, na jaką się zdecydujesz, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. 

Rośliny jako żywa dekoracja w salonie, w którym króluje natura

Wspominaliśmy już o roślinach na plakatach i fotografiach, nie należy jednak zapomnieć również o tych żywych! Rośliny czy kwiaty to idealna forma dekoracji do salonu urządzanego w motywie przyrody. Nie ma bowiem lepszego skojarzenia z naturą, niż jej żywe uosobienie, w postaci różnego rodzaju krzewów. Spełniają one nie tylko funkcje dekoracyjne. Dobrze wpływają również na nasze zdrowie i samopoczucie. Wytwarzają tlen i oczyszczają powietrze, dzięki czemu łatwiej nam się oddycha.

Zapisz się

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe

gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Jak bardzo podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena: / 5. Liczba ocen:

Nie ma jeszcze ocen, bądź pierwszy!

Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakie meble wybrać do salonu urządzonego w stylu glamour?
Meble do salonu w stylu glamour, czyli jak urządzić pokój dzienny „na bogato”

Zamknij