Droga do idealnego regału na wymiar do pokoju dziennego

Kto z nas nie marzy o pięknym salonie, w którym możemy wyeksponować wszystkie nasze książki? Każdy posiadacz zbiorów książkowych dąży do tego, aby w jego mieszkaniu powstała biblioteczka. Można ją jednak zaprojektować na wiele sposobów, polecamy poczytać o nich i wybrać swojego faworyta.

Wymiary przydatne przy projekcie regału na zamówienie

Każde mieszkanie jest inne, wszyscy mamy też różne potrzeby i wymagania od naszego salonu. Jedno jest jednak niezmienne, a są to wymiary książek. Dobrze zaprojektowany regał powinien być głównie wygodny w użytkowaniu, a będzie to możliwe jedynie wtedy, kiedy zmieszczą się na nim nasze zbiory. Przedstawiamy podstawowe wymiary, które powinniśmy znać, planując biblioteczkę.

  • Standardowa książka:

Najczęściej spotykane wymiary książek mieszczą się w rozmiarach kartki A5, czyli 148 mm x 210 mm. Warto więc zadbać o to, aby wysokość naszych półek wynosiła przynajmniej 22 cm, wtedy będziemy mogli bez problemu wkładać i wyjmować nasze książki.

  • Kartka A4:

Najczęściej książki są o połowę mniejsze niż standardowa kartka, bywają jednak większe tomy, wtedy zwykle mieszczą się one w wymiarach kartki A4, czyli 297 mm x 210 mm. Warto w naszej biblioteczce wydzielić przynajmniej jedną półkę o takich wymiarach, żeby można było wyeksponować nasze książki jak najlepiej.

  • Standardowe wymiary półek:

Regały na książki różnią się swoją wielkością i wymiarami. Najczęściej jednak nie mają one mniejszych wymiarów niż kartka A5. Standardowo przyjmuje się, że półka powinna mieć minimalną wysokość i głębokość wynoszącą 25 cm. Wymiary te mogą być większe, nigdy jednak mniejsze.

Funkcje biblioteczki w pokoju dziennym

Planując regał w naszym salonie, musimy przemyśleć, jaką będzie pełnił funkcję. Od tego zależeć powinna jego forma i umiejscowienie.

Dekoracyjna funkcja regału

Jeśli po książki planujemy sięgać rzadko lub nie mamy ich dużo, możemy zabawić się formą naszego regału. Staje się on ozdobą i dekoracją salonu, warto więc ponieść się wodzy fantazji i zaprojektować ozdobę, której drugorzędną funkcją będzie przechowywanie książek. Regał nie musi być wtedy także łatwy w użytkowaniu, możemy więc umieścić go w trudno dostępnym miejscu, a książki mogą leżeć jedna na drugiej, a nie obok siebie.

Praktyczna funkcja biblioteczki

Mając spory zbiór książek, do którego sięgamy często, nie możemy pozwolić sobie na rozwiązania niefunkcjonalne. Musimy za nasz priorytet uznać łatwy dostęp do regału i możliwość szybkiego znalezienia interesującej nas pozycji. Powinniśmy unikać więc bardzo wysokich półek lub ustawiania książek w stosy, nie będzie to dla nas bowiem wygodne.

Różne formy regałów na wymiar do salonu

Wiedząc już, czego potrzebujemy, możemy poznać różne pomysły na formy regału. A ich jest bardzo dużo. Niezależnie, czy naszym priorytetem jest design, czy funkcja, każdy znajdzie coś dla siebie.

Klasyczny regał drabinowy

Regał drabinowy jest najczęściej spotykaną formą biblioteczki. Nazwa pochodzi od jego wyglądu, patrząc na wprost, przypomina drabinę. Ma półki, najczęściej o tej samej szerokości i głębokości, wspierane po bokach ściankami lub deskami. Jest to rozwiązanie, które zawsze będzie pasowało do każdego salonu, jego forma nie przytłacza, a co więcej, eksponuje to, co znajduje się na naszej biblioteczce.

Biblioteczka od sufitu do podłogi

O biblioteczce przykrywającej całą ścianę marzy każdy posiadacz dużego zbioru książek. Można ją stworzyć, na przykład, przy pomocy kilku regałów drabinowych postawionych koło siebie, przymocowaniu półek na szerokość ściany, albo bawiąc się formą i tworząc ciekawe formy. Książki wcale nie muszą bowiem stać pionowo, równie dobrze sprawdzają się rozwiązania proponujące przekrzywione powierzchnie, które wspierają książkę z dwóch stron. Z nimi możemy stworzyć kształt, jaki tylko chcemy.

Półki zamiast regału

Biblioteczka idealnie eksponująca zbiór naszych książek nie musi występować jedynie w formie całego regału. Możemy na całej ścianie porozmieszczać półki w taki sposób, aby dawały wrażenie całości. Ułożenie ich zależy jedynie od nas, świetnie będą wyglądały zarówno symetryczne, jak i szalone formy. Same półki także mogą być nietypowe, kto bowiem powiedział, że muszą mieć płaską powierzchnię? Odpowiednio zaprojektowane, utrzymają nasze książki nawet tak niecodzienne pomysły, jak forma koła albo ślimaka. Pomyślmy więc, jaki wzór chcemy w naszym salonie. Innym, ciekawym rozwiązaniem są, tak zwane, półki niewidzialne, dzięki którym książki wyglądają, jakby wisiały w powietrzu.

Zapisz się

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe

gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Jak bardzo podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena: / 5. Liczba ocen:

Nie ma jeszcze ocen, bądź pierwszy!

Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Poznaj kilka najczęstszych błędów w umeblowaniu salonu z aneksem kuchennym
5 najpopularniejszych błędów podczas ustawiania mebli w salonie z aneksem kuchennym

Salon z aneksem kuchennym łączy pomieszczenia, które mają różne funkcje. Trzeba o nich pamiętać, projektując takie wnętrza, łatwo jest bowiem...

Zamknij