Na co zwrócić uwagę kupując stolik kawowy na wymiar

Zwykle, kupując stolik kawowy na wymiar do naszego salonu, kończymy jego meblowanie i pozostaje nam jedynie jego ewentualna dekoracja. Stolik jest zazwyczaj swoistą „wisienką na torcie”, dlatego dobrze, jeśli jest to zakup przemyślany i pasujący do przestrzeni, w której się znajdzie. Na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę przed zamówieniem go u stolarza?

Funkcjonalność i przeznaczenie stolika kawowego na wymiar

Zanim zamówimy nasz stolik kawowy, musimy się zastanowić nad funkcjami, które ma spełniać. Od tego będą zależeć nasze kolejne decyzje. Pomyślmy, do czego będziemy go wykorzystywać. Czy ma to być mebel, przy którym jemy obiad, czy jedynie raz na jakiś czas odłożymy na niego filiżankę? Ma być praktyczny, designerski, czy najlepiej, jakby łączył oba ze sobą? Kiedy odpowiemy sobie na te pytania, możemy zacząć myśleć o kształcie i materiale.

Jaki materiał na stolik kawowy wybrać?

Materiał jest podstawą projektowania naszego stolika kawowego. Od niego zależy, czy wpisze się w nasz styl i uzupełni wnętrze salonu, czy wręcz przeciwnie — nie będzie tam pasował. Przemyślmy więc ten aspekt i wybierzmy zgodnie z naszymi potrzebami i gustami.

Drewniany stolik kawowy na wymiar

Drewno jest najczęstszym materiałem kojarzącym się ze stolikiem do salonu. Pasuje ono bowiem do prawie każdego stylu i może mieć taki kształt, jaki tylko sobie wymarzymy. Wybierając je, należy jednak pamiętać, że są łatwo brudzące się, a często plamy możemy usunąć jedynie, ścierając cienką warstwę drewna papierem ściernym.

Szklany stolik kawowy na wymiar

Szkło jest idealnym materiałem na stolik kawowy we wnętrzach nowoczesnych, eleganckich i minimalistycznych. W zależności od jego formy może nie rzucać się w oczy albo być centralną dekoracją salonu. Trzeba jednak pamiętać, że jest ono delikatniejsze niż inne materiały i, mimo że jest wytrzymałe, dzięki technice hartowania, trzeba o nie dbać.

Stolik kawowy z materiałowym obiciem

Meble z materiałowym obiciem są definicją szyku i elegancji. Wybierając taki stolik kawowy, możemy mieć pewność, że zaskoczy on naszych gości. Przy takich rozwiązaniach należy jednak szczególną uwagę stawiać na czystość i ostrożność. Trudniej, niż w przypadku innych materiałów jest go bowiem wyczyścić, jeśli przez przypadek rozlejemy na niego kawę.

Imitacja materiału w stoliku kawowym na wymiar

Najbezpieczniejszym, a zarazem dającym najwięcej możliwości materiałem na stolik kawowy jest płyta laminowana. Może ona imitować każdy kolor i teksturę, jaka tylko nam się zamarzy. Dodatkowo jest to zwykle najtańsze rozwiązanie, ale też najmniej trwałe. Jeśli więc chcemy zamówić stolik na lata, trzeba pomyśleć nad inną opcją.

Kształt

Kształt naszego stolika kawowego w salonie zależy nie tylko od naszego gustu, ale też od funkcji, które ma spełniać i miejsca, które jest na niego przeznaczone. Warto wiedzieć, co sprawdzi się najlepiej w naszej przestrzeni, może się to bowiem okazać bardzo przydatne.

Okrągły stolik kawowy na wymiar

Okrągły stolik kawowy jest świetnym rozwiązaniem w małych przestrzeniach. Pozwala on bowiem na łatwiejsze obejście, a przez to, że nie ma kątów, zajmuje mniej miejsca. Nie powinniśmy jednak go wybierać, jeśli chcemy używać go do odkładania większych przedmiotów niż filiżanka lub pilot do telewizora. Nie zajmuje on bowiem dużo przestrzeni, ale przez to nie ma jej wiele do użytku.

Kwadratowy stolik kawowy na wymiar

Kolejnym idealnie sprawdzającym się kształtem stolika salonowego jest kwadrat. Nieużywany, spokojnie może stać pod ścianą bez zabierania dużej przestrzeni, a gdy będziemy go potrzebować, wystarczy go przysunąć. Jeśli czasem potrzebna jest nam większa przestrzeń blatu, możemy pokusić się o dwa kwadratowe stoliki mieszczące się jeden pod drugim. Spełnią idealnie swoją funkcję, nie zabierając miejsca na co dzień.

Podłużny stolik kawowy na wymiar

Do podłużnego stolika kawowego potrzebujemy już większej przestrzeni. Sprawdzi się on idealnie, na przykład, między dwoma kanapami albo przed dużą sofą. Nie powinno się go jednak wybierać do mniejszych przestrzeni, ponieważ zajmuje on dużo miejsca i ciężko jest go obejść, więc po krótkim czasie zauważymy, że jest to rozwiązanie niewygodne.

Nietypowy kształt stolika kawowego na wymiar

Decydując się na zamówienie stolika na wymiar, sami wybieramy jego kształt. Dzięki temu nasz stolik może mieć nieregularne krawędzie, różne kąty i wysokości, w zależności od naszych potrzeb. Dodatkowo, jeśli wybierzemy naturalne drewno jako materiał, nie musimy ścinać jego brzegów do linii prostej, możemy poprosić stolarza, aby zostawił jego naturalny kształt.

Zapisz się

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe

gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Jak bardzo podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena: / 5. Liczba ocen:

Nie ma jeszcze ocen, bądź pierwszy!

Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Radzimy, jakie drzwi będą najodpowiedniejsze do szafy w twoim salonie
Jakie drzwi wybrać do szafy na wymiar w salonie?

Po zaprojektowaniu wnętrza naszej szafy w salonie tak, aby jak najlepiej spełniała nasze potrzeby, stajemy przed kolejnym problemem...

Zamknij