5 najpopularniejszych błędów podczas ustawiania mebli w salonie z aneksem kuchennym

Salon z aneksem kuchennym łączy pomieszczenia, które mają różne funkcje. Trzeba o nich pamiętać, projektując takie wnętrza, łatwo jest bowiem popełnić błędy, które będą rzutowały na naszym komforcie. Aby wiedzieć, czego się wystrzegać, warto przeczytać, jakie są najczęstsze niedociągnięcia podczas ustawiania mebli w tego typu pomieszczeniach. Nie trzeba unikać ich wszystkich, dobrze jest jednak wiedzieć, dlaczego powinno się ich wystrzegać.

Niefunkcjonalne ustawienie stołu i kanapy w salonie połączonym z kuchnią

Salon najczęściej jest miejscem spotkań rodzinnych, kiedy połączymy go z kuchnią, staje się także jadalnią. Najpotrzebniejszymi meblami w takim pomieszczeniu są kanapa i stół, muszą być wyeksponowane i łatwe w użytkowaniu. Bardzo ważne jest, aby był do nich dostęp, najlepiej z każdej strony. Jeśli o to nie zadbamy, możemy zyskać wnętrze, które jest trudne w użytkowaniu, a co za tym idzie, nie będziemy się w nim czuć komfortowo. Warto o tym pomyśleć planując meblowanie i zastanowić się nad różnymi modelami i wielkościami tych mebli.

Meble ustawione przy ścianach — najczęstszy błąd salonów z aneksem

Najczęściej spotykane aranżacje wnętrz w Polsce wykorzystują rozkład mebli ustawionych pod ścianami, zostawiając pustą przestrzeń na środku pokoju. Nie jest to błędem w małych pomieszczeniach, w większych daje jednak wrażenie pustki i niedokończonego meblowania. Dlaczego jest to ważne szczególnie przy salonie z aneksem kuchennym? Głównie ze względu na ograniczone możliwości takiego rozwiązania. Kanapa może być wtedy postawiona jedynie naprzeciwko kuchni, przez co musimy zrezygnować z telewizora, albo przy ścianie, która zwykle narzuca konkretne wymiary. Jeśli zaczniemy aranżować także przestrzeń na środku pokoju, możemy zyskać o wiele więcej możliwości.

Błąd miłośników dekorowania: design ponad funkcjonalność

Design ponad funkcjonalność — to najczęściej powtarzane zdanie ludzi kochających dekorowanie i upiększanie swojego mieszkania. Jest to jednocześnie jeden z głównych błędów aranżacji wnętrz. Powód wydaje się oczywisty, nawet najpiękniejsze dodatki nie są w stanie polepszyć komfortu użytkowania niefunkcjonalnego pomieszczenia. Nie oznacza to, że wygląd nie jest ważny, priorytetem powinna być jednak wygoda. Jeśli mamy do wyboru piękną, ale twardą kanapę, a mało designerską, ale wygodną i dużą, powinniśmy się zastanowić nad drugą opcją. Wszystko oczywiście zależy od tego, jak będziemy konkretne meble wykorzystywać. Jeśli, na przykład nie planujemy spędzać na sofie dużo czasu, wybranie tej, która lepiej pasuje do naszego stylu, nie będzie błędem. Nie dziwmy się jednak, kiedy nasi goście będą narzekać na bóle pleców.

Nieodpowiednie rozmiary i ilość mebli w stosunku do wielkości pomieszczenia

Kiedy projektujemy nasze mieszkanie, często wydaje nam się bardziej pojemne, niż jest w rzeczywistości. Zwykle dopiero po zmierzeniu każdego pomieszczenia zauważamy, że nie pomieścimy wszystkiego, co planowaliśmy kupić. Problem ten dotyczy to nie tylko małych mieszkań, w większych sytuacja jest podobna. Najczęściej wybieramy meble zbyt małe, a cała przestrzeń wygląda wtedy na pustą. Czego więc powinniśmy unikać, planując meblowanie salonu z aneksem? Na początek musimy przemyśleć, w jaki sposób zachować proporcje. Duże, ciężkie szafy będą przytłaczać w mniejszych pomieszczeniach, za to do większych pasują idealnie. Mając mały salon, nie musimy z nich oczywiście rezygnować, ale warto pomyśleć o dołożeniu do nich cienkich nóżek, aby całość zyskała wrażenie lekkości. Jeśli natomiast chodzi o rozmiar mebli, dobrym sposobem, zanim kupimy wybrany model, jest wyobrażenie go sobie w docelowym pokoju. Znając wymiary idealnej kanapy, wytnijmy karton jej wielkości, lub naklejmy taśmę na podłodze, zaznaczając, gdzie ma ona stać. Wtedy łatwiej będzie nam zobaczyć, czy taki rozmiar faktycznie nam pasuje.

Kopiowanie salonu połączonego z kuchnią z katalogów błędem aranżacyjnym

Nawet najlepsi projektanci czasami nie mają pomysłu na ułożenie mebli w trudnym do aranżacji pomieszczeniu, jakim z pewnością jest salon z aneksem kuchennym. Zwykle sięgają wtedy do katalogów po inspiracje. Nie ma w tym nic złego i często dzięki temu mogą powstać najlepsze projekty. Z takich pomocy powinno się jednak korzystać umiejętnie i z umiarem. Patrząc na zdjęcie w magazynie, nie zamawiajmy od razu wszystkich mebli, jakie tylko tam się znajdują, tylko zastanówmy się, dlaczego pasują do siebie i tego pomieszczenia. Może podoba nam się połączenie materiałów, nietypowy kształt, ciekawe rozmieszczenie, albo połączenie tych cech. Następnie spróbujmy sobie wyobrazić je w naszej przestrzeni. Czy ciągle wygląda to dobrze? Jeśli tak, poszukajmy podobnych rozwiązań, może jakieś będzie jeszcze lepsze? Nie kopiujmy jednak wszystkiego ze zdjęcia, może się bowiem okazać, że w naszym salonie wszystkie elementy nie sprawdzą się tak dobrze.

Zapisz się

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe

gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Jak bardzo podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena: / 5. Liczba ocen:

Nie ma jeszcze ocen, bądź pierwszy!

Copy link