Stół w małym salonie z aneksem – 6 praktycznych rozwiązań

Stół to mebel, który w większości domów jest obowiązkowy. Wielu z nas nie wyobraża sobie, by zabrakło go w salonie. Utożsamiany ze wzmacnianiem więzi rodzinnych podczas wspólnych posiłków, stół w polskich salonach traktowany jest jako król mebli. Co jednak zrobić, gdy nasz salon jest niewielki, a do tego ma aneks kuchenny? Gdzie zmieścić stół? Oto kilka praktycznych rozwiązań i pomysłów na aranżację stołu w małym salonie z aneksem kuchennym.

Funkcje stołu w małym salonie

Okazuje się, że stół w polskich salonach ma zdecydowanie więcej funkcji niż tylko jedną. Oprócz spożywania przy nim posiłku służy nam również jako miejsce spotkań i rozmów rodzinnych i towarzyskich. Stół w małym salonie z aneksem może być również:

  • biurkiem, miejscem do nauki dla dzieci,
  • miejscem do pracy dorosłych, zwłaszcza w trybie home office,
  • blatem roboczym do prac różnego typu, np. rękodzielniczych, hobbystycznych,
  • blatem kuchennym, gdy braknie właściwego.

Dlatego też rola stołu w salonie, zwłaszcza tym niewielkim, jest nie do przecenienia. Jak więc poradzić sobie z małą ilością miejsca i jak zorganizować przestrzeń, by ten stół zmieścił nam się w salonie z aneksem?

Pomysł 1: Postaw na niewielki stół rozkładany do salonu z aneksem

Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań do małych salonów są stoły rozkładane. Ich największą zaletą jest duża kompaktowość. Na rynku znajdziemy stoły, które złożone mają 70-80 cm, a po rozłożeniu nawet do 200 cm. W ten sposób możemy mieć do użytku codziennego niewielki stolik, a w razie potrzeby powiększyć go specjalnymi wkładami. Rozkładane stoły do małego salonu możemy dobrać kolorystycznie i stylistycznie, oraz oczywiście wielkościowo. Występują w różnych kształtach, najczęściej okrągłym, kwadratowym i prostokątnym. Ale znajdziemy również bardziej nieszablonowe.

Pomysł 2: Chowany stół do salonu z aneksem

Innym, nieco rzadziej stosowanym rozwiązaniem są stoły chowane. Mogą być różnie zrealizowane, ale zasada jest taka sama – gdy potrzebujemy, rozkładamy stół w małym salonie z aneksem, a gdy jest zbędny, chowamy. Najczęściej spotkamy się z:

  • stołami chowanymi w szafie;
  • stołami, które składają się na meble lub ścianę,
  • stoły wmontowane w inne meble i z nich wysuwane.

Taki chowany stół do salonu nie będzie mógł być zbyt duży i będzie się nieco różnić od klasycznego mebla. Niemniej jednak jego funkcjonalność zostanie w pełni zachowana. Zdecydowanie warto sięgać po to rozwiązanie w małych mieszkaniach, gdzie walczymy o zagospodarowanie każdego centymetra powierzchni.

Pomysł 3: Okrągły stół do salonu z aneksem

Jeśli cenimy sobie oszczędność przestrzeni w naszym małym salonie, powinniśmy wybrać stół okrągły. Optycznie zajmuje on mniej miejsca, łatwiej go również przestawić i umieścić w dowolnym miejscu pokoju. Okrągły stół w małym salonie z aneksem doskonale sprawdzi się również jako forma oddzielenia od siebie tych dwóch pomieszczeń. Może wyznaczać granicę pomiędzy kuchnią a salonem. Dodatkowym atutem okrągłego stołu jest jego uniwersalność, w razie potrzeby posadzimy przy nim zdecydowanie więcej osób niż standardowo, choć z minimalnym mniejszym ich komfortem. Jeśli jednak niespodziewani goście nie zdarzają nam się zbyt często, okrągły stół sprawdzi nam się doskonale.

Pomysł 4: Gdy brak miejsca barek zamiast stołu do salonu z aneksem

Nieco przekornym rozwiązaniem jest postawienie na wygodny barek – wyspę zamiast stołu w małym salonie z aneksem. Powinniśmy decydować się na niego jednak wyłącznie wtedy, kiedy już naprawdę nie jesteśmy w stanie wygospodarować miejsca. Taki barek powinien być jednak odpowiednio zaplanowany i przygotowany do tego, że będzie pełnił rolę stołu. Chodzi między innymi o to, by posiadał przestrzeń na wygodne postawienie krzeseł (zapewne barowych) i byśmy mieli miejsce na ułożenie nóg. Bez tego korzystanie z wyspy stanie się niewygodne.

Pomysł 5: Stół dosuwany do ściany małego salonu

Jednym z rozwiązań, które sprawdzą się w małych salonac, jest wstawianie stołu w jego róg lub postawienie przy ścianie. Dzięki temu oszczędzamy nieco przestrzeni, ponieważ mebel nie musi być wysunięty tak, by dojście było do każdego z jego boków. Oczywiście taki sposób ustawienia mebla w małym salonie z aneksem możemy wykorzystać wtedy, gdy ten czwarty bok nie jest nam na co dzień potrzebny, np. gdy mamy dwóch lub trzech domowników. Takie ustawienie stołu może być stałe, bądź możemy mebel zsuwać, gdy nie jest nam potrzebny.

Pomysł 6: Stół do małego salonu z aneksem wyposażony w szuflady

Jak już wiemy, w małym salonie z aneksem cenna jest każda przestrzeń, szczególnie gdy możemy ją wykorzystać do przechowywania. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w ten sposób wykorzystać również stół. Wystarczy wybrać model, który posiada szuflady czy skrytki. Może nie przechowamy w nich wiele, ale da się w nich ukryć np. bieżącą zastawę obiadową, sztućce, serwetki, ściereczki czy inne drobne przedmioty potrzebne w codziennym życiu.

Zapisz się

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe

gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Jak bardzo podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena: / 5. Liczba ocen:

Nie ma jeszcze ocen, bądź pierwszy!

Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakie drewniane meble i inne elementy wykorzystać w salonie?
Drewno jako meblowy motyw przewodni w salonie – dowiedz się, z czym je zestawić!

Zamknij