Pokój dzienny nie tylko do wypoczynku? Sprawdź, jakie meble ułatwią Ci pracę z salonu
Praca zdalna to coś, z czym w ostatnim czasie spotkała się znaczna część społeczeństwa. Przez pandemię, która nie opuszcza nas od kilku długich miesięcy, osoby, których praca na to pozwala, zostały oddelegowane do wykonywania jej z domu. Jak zawsze, ma to swoje plusy, ale także minusy, które utrudniają wykonywanie obowiązków. Podstawą w tym przypadku jest zadbanie o to, aby meble, przy których pracujemy, były do tego jak najlepiej dostosowane. A co jeszcze może pomóc odnaleźć się w nowej rzeczywistości? Jak sprawić, aby praca zdalna była równie efektywna jak ta tradycyjna? Odpowiedzi poznasz już za chwilę.
Usiądź na wygodnym krześle podczas pracy zdalnej w pokoju dziennym
Chyba każdy z nas lubi poleżeć lub posiedzieć wygodnie w łóżku do późnych godzin porannych. Czasami wieczorem, gdy już się kładziemy, bierzemy laptopa ze sobą, aby jeszcze chwilę popracować, pouczyć się lub po prostu coś obejrzeć. Rano po przebudzeniu, gdy widzimy go leżącego na stoliku nocnym tuż obok, na wyciągnięcie ręki, kusząca wydaje się opcja zostania pod ciepłą kołdrą. Moglibyśmy wziąć sprzęt na kolana i w ten sposób wykonywać nasze obowiązki. Jednak w takim momencie powinniśmy sobie powiedzieć stanowcze „nie”, wstać, wziąć szybki (i najlepiej zimny) prysznic i rozpocząć pracę w miejscu lepiej do tego dostosowanym. Dobrze sprawdzi się salon, w którym znajduje się stół jadalniany. Warto jednak zadbać o to, aby krzesło, na którym będziemy siedzieć, ułatwiało pracę z pokoju dziennego, a nie ją uprzykrzało. Powinno zapewniać ono komfort podczas siedzenia. Przede wszystkim musi mieć odpowiednią wysokość, dzięki której nogi będą stabilnie oparte o podłogę. Co więcej, ważne jest też zadbanie o naszą postawę. Godziny spędzone w pozycji siedzącej nie najlepiej działają na kręgosłup, dlatego, jeśli krzesło, na którym siedzimy, nie jest odpowiednio wyprofilowane, warto dokupić do niego specjalną podkładkę lędźwiową. Dzięki temu, podczas opierania się, nasze plecy będą w optymalnej dla kręgosłupa pozycji.
Dopasuj wysokość stołu, przy którym pracujesz zdalnie z domowego salonu
Pracując z domu, często nie mamy możliwości siedzieć w przeznaczonym do tego miejscu. Czasami bywa też tak, że po prostu nie możemy sobie na to pozwolić. Dzieci, na które trzeba „mieć oko”, zwierzak, który lubi, gdy dotrzymujemy mu towarzystwa. Powody mogą być różne. Decydując się więc na wykonywanie pracy zdalnej w salonie, czyli w pomieszczeniu, w którym domownicy spędzają większość czasu, pomyślmy, czy stół, który się w nim znajduje, jest do tego dostosowany. Dokładniej: czy nie jest to przypadkiem mały i co gorsza – niski stolik kawowy. Ten bowiem podczas pracy się nie sprawdzi. Gwarantujemy, że po kilku godzinach spędzonych w zgarbionej pozycji, nie będziesz później w stanie normalnie funkcjonować. W takim przypadku warto więc zainwestować w proste biurko, które wysokością sprosta naszym wymaganiom. Mebel taki jest dość uniwersalny, dlatego później może być wykorzystany w innym pomieszczeniu, np. jako damska toaletka. Znane jest powiedzenie „potrzeba matką wynalazku”, dlatego w przyszłości na pewno wydarzy się sytuacja, w której biurko to niespodziewanie okaże się niezwykle przydatne.
Praca zdalna w domowym salonie przy użyciu stolika na laptopa
Jeśli nie chcemy decydować się na kolejny duży mebel, który obawiamy się, że nie znajdzie w naszym mieszkaniu miejsca na stałe, jest alternatywa. Na rynku dostępne są stoliki, specjalnie zaprojektowane i przeznaczone do pracy z laptopem. Ich wygląd bokiem przypomina „kwadratową” literę C. Stolik taki nie ma klasycznych 4 nóg, rozmieszczonych w każdym rogu. Znajdują się one po jednej stronie stolika i łączą jego blat z dolną podstawką, której kształt umożliwia wsunięcie jej np. pod łóżko. Dzięki temu, gdy już będziemy mieć dość sztywnego siedzenia przy biurku i zdecydujemy się na chwilową zmianę pozycji, nie będzie stanowiło to problemu. Wystarczy bowiem postawić laptopa na przeznaczonym do tego stoliku i dosunąć go do siebie na tyle, na ile jest to dla nas niezbędne. Musimy jednak pamiętać, że wykonywanie pracy zdalnej na łóżku nie zapewnia naszemu kręgosłupowi dobrej pozycji. Powinniśmy znać w tym umiar i po chwili „rozluźnienia” wrócić na wygodne, stabilne krzesło.
Wysoki barek w salonie miejscem do pracy zdalnej? Jak najbardziej!
W niektórych domach, a dokładniej takich, w których pokój dzienny połączony jest z kuchnią, króluje barek. Dla jasności, nie mówimy tutaj o niewielkim stoliku na kółkach, przeznaczonym do przechowywania alkoholu, bo taki bynajmniej w pracy by nie pomógł. Mowa o wysokiej ladzie, która często oddziela jedną część pomieszczenia od drugiej. Jeśli nie obawiasz się, że podczas wykonywania obowiązków zapomnisz, że znajdujesz się kilkanaście centymetrów nad ziemią, praca zdalna przy barku w salonie może być ciekawą alternatywą. Sprawdzi się to jednak tylko wówczas, gdy hokery – popularnie nazywane stołkami barowymi – na które się zdecydowaliśmy, są wygodne i stabilne. Nikt bowiem nie chce martwić się, czy przy nieco bardziej zdecydowanym ruchu nie wyląduje tuż pod ladą.
Jak bardzo podobał Ci się ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę by ocenić
Nie ma jeszcze ocen, bądź pierwszy!
Zostaw odpowiedź