Wszystko, co musisz wiedzieć o meblach drewnianych do salonu

Meble z drewna do salonu to jedno z bardziej eleganckich i uniwersalnych rozwiązań. Przede wszystkim są to produkty w znacznym stopniu odporne na zniszczenia, trwałe i solidne. Z tego powodu są chętnie wybieranymi jako meble do salonu. Zanim jednak zamówimy je do naszego mieszkania czy domu, powinniśmy poznać cechy charakterystyczne mebli drewnianych, ich wady, zalety i zastosowanie. Wszystkie te aspekty chcemy poruszyć w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jak produkowane są meble drewniane do salonu?

Pod pojęciem mebli drewnianych rozumiemy produkty wykonywane z litego drewna. Mogą mieć różną kolorystykę, wzory, kształty, ale zawsze powstają z drewna, a nie np. płyt wiórowych. Niekiedy producenci nieco zmieniają znaczenie tego pojęcia i za drewniane uznają meble ze sklejki oklejonej fornirem, czyli cienkim plastrem drewna. Musimy na to uważać podczas zakupu mebli do salonu, ponieważ jakość i właściwości tych dwóch produktów znacznie się od siebie różni. I choć możemy napotkać takie samo nazewnictwo, powinniśmy zawsze dopytać czy oglądane meble drewniane są z litego drewna, a nie mają frontów fornirowanych.

Wróćmy jednak to tego, w jaki sposób powstają te meble. Przede wszystkim pierwszym etapem produkcji jest odpowiednie przygotowanie drewna. Nie wszystkie jego gatunki się będą nadawać. Drewno powinno być wysokiej jakości, w pełni suche, sezonowane w odpowiednich warunkach oraz zaimpregnowane. Z tak przygotowanego drewna wykonuje się poszczególne elementy mebli salonowych. Aktualnie uznaje się, że meble drewniane to te, w których jedynie dno szuflad oraz tylna ściana nie są wykonane z litego drewna (a np. ze sklejki).

Czym charakteryzują się meble z drewna do salonu?

Przede wszystkim meble z drewna do salonu są produktem w pełni naturalnym. Jeśli więc zależy nam na ochronie środowiska, ograniczeniu szkodliwych substancji, nadmiaru produkowanych odpadów, szczególnie tych trudno rozkładanych, to powinniśmy zainteresować się właśnie meblami drewnianymi. Otaczanie się meblami naturalnymi sprawi, że w salonie zapanuje bardziej domowa, przytulna atmosfera. Warto wspomnieć, że są nawet badania naukowe, które potwierdzają pozytywny wpływ drewna na nasze samopoczucie i zdrowie.

Jakie zalety mają drewniane meble do salonu?

Nie da się ukryć, że meble drewniane mają wiele atrakcyjnych zalet. Do tych najważniejszych należą:

  • Wspomniana już naturalność.
  • Trwałości i solidność.
  • Unikalność – ze względu na posiadanie naturalnych słojów, każdy kawałek drewna jest inny. A to z kolei sprawia, że nawet produkowane według tego samego wzoru meble nigdy nie będą takie same. Każdy egzemplarz jest niepowtarzalny.
  • Duża odporność na uszkodzenia mechaniczne. Nie musimy więc bać się, że nasze meble zniszczą się po kilku latach użytkowania.
  • Można je odnawiać. Drewno jest bardzo wdzięcznym materiałem, które wielokrotnie można naprawiać. Jeśli więc na naszych salonowych meblach powstaną drobne rysy czy też odbarwienia, będziemy mogli zeszlifować uszkodzoną powierzchnię oraz ponownie zaimpregnować drewno.
  • Wyjątkową trwałość – meble z drewna są produktem, którego żywotność liczona jest w dziesięcioleciach.
  • Są eleganckie. Nie da się ukryć, że drewniane meble do salonu są dużo bardziej eleganckie niż te z tworzyw sztucznych.
  • Są idealne dla alergików – drewno przyciąga kurz zdecydowanie mniej niż meble do salonu z innych materiałów.
  • Są uniwersalne. Niezależnie od stylu, w jakim je wykonano, meble drewniane są dość uniwersalne. Proste formy będą pasować praktycznie do każdego stylu, np. klasycznego, nowoczesnego, skandynawskiego, eklektycznego. Nie ma więc przeszkód, by towarzyszyły nam przez wiele lat, nawet gdy postanowimy odnowić nasz salon.
  • Są zawsze modne. Dzięki wszystkim powyższym cechom meble z drewna są ponadczasowe i nigdy nie wychodzą z mody.

Czy meble drewniane mają wady?

Jak widać pozytywów płynących z posiadania w salonie mebli drewnianych jest bardzo wiele. Nie jest to jednak produkt idealny. Zanim zdecydujemy się na zakup tych mebli, musimy zapoznać się również z ich wadami czy niedociągnięciami. Oto kilka najważniejszych z nich. Przede wszystkim meble drewniane są dużo droższe niż ich sztuczne odpowiedniki. Oczywiście inwestycja w nie jest opłacalna, ponieważ będą nam służyć przez wiele lat. Nie zmienia to faktu, że początkowo trzeba w nie więcej zainwestować. W dłuższej perspektywie będą nas one kosztować mniej, ponieważ meble z tworzyw sztucznych należy wymienić co kilka lat, a te z drewna mogą nam towarzyszyć nawet przez całe życie. Byśmy mogli cieszyć się ich pięknym wyglądem, musimy o nie odpowiednio i regularnie dbać. Drewniane meble są więc zdecydowanie bardziej wymagające w kwestii pielęgnacji. Musimy zdawać sobie również sprawę z tego, że meble z drewna są dość ciężkie. Szczególnie te większe, jak szafy czy komody. Do ich przestawienia będziemy potrzebowali pomocy, podobnie jak do transportu.

Przed zakupem mebli drewnianych do salonu warto dokładnie przemyśleć, jakie kolory i kształty nam się podobają. Myślmy o ich zakupie jako wieloletniej inwestycji, dlatego dobrze jest znać wszystkie ich słabe i mocne strony.

Zapisz się

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe

gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Jak bardzo podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena: / 5. Liczba ocen:

Nie ma jeszcze ocen, bądź pierwszy!

Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jaki podnóżek do salonu wybrać?
Podnóżek jako jeden z mebli w salonie – kiedy warto się na niego zdecydować, a kiedy lepiej odpuścić?

Zamknij